„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”
Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska
„Co roku w nadmorskim Kołobrzegu spotykają się przyjaciele Jacka Kaczmarskiego i miłośnicy jego twórczości. Jedni znali go osobiście, współpracowali z nim w Radiu Wolna Europa lub przy organizacji koncertów, inni z racji młodego wieku nie mieli okazji go poznać, ale twóczość poety jest im bliska. Wspólnie śpiewają, wspominają swojego Mistrza, dyskutują o poezji. Wszyscy się znają, atmosfera jest rodzinna. Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego odbył się w Kołobrzegu już po raz siódmy” — Tak rozpoczyna się relacja z tegorocznej „Nadziei” autorstwa Anny Łukaszuk, dziennikarki „Gazety Wyborczej”, która śledziła w tym roku festiwalowe wydarzenia.
Radosław Elis
VII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” rozpoczęła się 30 lipca 2010 roku w Kołobrzegu, a jej organizatorem była tradycyjnie Fundacja. im. Jacka Kaczmarskiego. Kołobrzeska „Łuczniczka” w niczym nie przypominała hali sportowej. Zasłonięte czarnymi płachtami okna, na środku scena ze staropolskim wystrojem. O godzinie 17.00 uroczyście otwarto festiwal, a nad całością czuwał dzielny konferansjer-sarmata (w tej roli aktor Radosław Elis).
W szranki finałowego konkursu, którego uczestnicy zostali zakwalifikowani na podstawie rekomendacji przez zaprzyjaźnione z Fundacją ośrodku kultury czy też na podstawie eliminacji regionalnych, stanęło 18 uczestników, śpiewając dwie piosenki – jedną Jacka Kaczmarskiego, drugą autorską. Zmagania konkursowiczów oceniało powołane przez organizatora imprezy specjalne jury, któremu przewodniczył Jan Poprawa. Oprócz niego w jury zasiedli: red. Marcin Kunicki, Katarzyna Pechman, Przemysław Lembicz i Aleksandra Dziadykiewicz.
Po konkursie rozpoczęła się pierwsza część „Nocy pieśni sarmackiej”. Jacek Kowalski (z sumiastymi wąsami, odziany w czerwoną lnianą koszulę) i zespół muzyki dawnej przenieśli widzów w świat przodków. Pod koniec występu publiczność wspólnie z artystami odśpiewała Pieśń konfederatów barskich.
Po koncercie Jacka Kowalskiego odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników, wręczenia nagród i prezentacji laureatów konkursu. Nagrody zostały ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Senatu RP, Europejskie Centrum Solidarności, samorząd wojewódzki i lokalny oraz przez pana Radosława Bartoszewskiego. Zaraz po tym odbył się koncert Kwartetu ProForma. Znany z wiernych wykonań twórczości Kaczmarskiego zespół wyśpiewał całą Sarmatię – jeden z ulubionych programów barda. Na bis publiczność usłyszała trzy piosenki autorstwa patrona Festiwalu składające się na tzw. Trylogię według Henryka Sienkiewicza. Koncert przyjęto owacją na stojąco.
Jacek Kowalski
W „Nocy pieśni sarmackiej” uczestniczyło łącznie ok. 400 osób.
W drugim dniu festiwalu, 31 lipca 2010 roku, o godzinie 12.00 odbył się mecz piłkarski między drużyną publiczności nazwaną „Kuglarzami” i zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Na trybunach euroboiska zasiedli między innymi Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz oraz Henryk Wujec wraz z małżonką Ludwiką – działacze opozycji demokratycznej w PRL. W drużynie Fundacji zagrał były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Mecz zakończył się zwycięstwem zespołu Fundacji 8:2.
Drużyna Fundacji
prof. Walecki
O godzinie 17.00 sala kina „Piast” wypełniła się po brzegi publicznością festiwalową. Na początek miał miejsce wykład prof. Wacława Waleckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publiczność mogła obejrzeć staropolskie książki kucharskie i rozmówki polsko-niemieckie, a wszystko to w ramach wykładu „O Sarmatach na co dzień”. Potem publiczność obejrzała koncert Jacka Kaczmarskiego nagrany w 1986 roku w Sydney. Swoje wrażenia z projekcji filmu redaktor Anna Łukaszuk podsumowuje następująco: „W sali ciemno, scena zlewa się z ekranem. Momentami mam wrażenie, że jestem na prawdziwym koncercie. Po skończonych utworach chce się klaskać.” Całość spotkania w kinie „Piast” zakończył wykład red. Marcina Kunickiego w formie warsztatów interpretacyjnych na temat programu Jacka Kaczmarskiego Sarmatia.
Po raz pierwszy w ramach Festiwalu został wydany przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego specjalny 12-stronicowy raptularz pt. „Nadzieja”, w którym znalazły się wspomnienia, anegdoty i eseje dotyczące Jacka Kaczmarskiego. Raptularz był rozdawany bezpłatnie wśród publiczności festiwalowej.
Publiczność z raptularzami
– Jak można podsumować VII edycję „Nadziei”? Można powiedzieć, że z całą pewnością była ciekawa i inna od poprzedniej. W przyszłym roku widzowie VIII edycji będą uczestniczyli w Nocy Antycznej, w czasie której usłyszymy piosenki Jacka Kaczmarskiego odnoszące się do tego okresu. Po bardzo dobrym przyjęciu pierwszego wydania „Raptularza” jest już pewne, że wydany zostanie jego drugi numer. Dziękuję publiczności za to, że jest nam wierna i co roku wspólnie możemy wsłuchiwać się w piosenki patrona festiwalu, dziękuję chłopakom z tzw. wolontariatu: Rediemu, Danonkowi, Kajtkowi, Torrientusowi oraz Basi. I pragnę już teraz wszystkich zaprosić na VIII „Nadzieję”, która, jak Bóg da, odbędzie się w dniach 29–30 lipca 2011 roku – przyznaje Jacek Pechman, dyrektor artystyczny festiwalu.
© Fundacja JK 2007