„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”
Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska
Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego, który odbył się już po raz czwarty, w dniach 27–28 lipca w Kołobrzegu, nie stracił swojego klimatu, mimo że pogoda zmusiła nas do przeniesienia sceny festiwalowej z plaży do hali „Łuczniczki”. Niepowtarzalny urok wczuwania się w poezję, nie tylko Jacka Kaczmarskiego, pozwolił widzom przeżyć wzruszenia, które pozostaną wyjątkowym wspomnieniem z wakacji. W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy przybyli do Kołobrzegu z najodleglejszych zakątków Polski, dziękujemy, że stanowicie liczną, wierną publiczność festiwalową.
Scenografia była bardzo wymowna: Jacek Kaczmarski w otoczeniu G. Brassensa, B. Okudżawy, W. Wysockiego i L. Llacha.
fot. Grabi
Hala „Łuczniczka”, na scenie Kwartet ProForma
Ponad tysięczna publiczność przez dwa dni mogła słuchać niezwykłych artystów. Pierwszego dnia festiwalu w ramach Nocy bardów rosyjskich wystąpili: Alosza Awdiejew, Evgen Malinowskiy, Aleksander Trąbczyński, Dominik Księski, Mateusz Nagórski i Kuba Mędrzycki oraz Lubelska Federacja Bardów z Janem Kondrakiem na czele.
fot. Grabi
A. Awdiejew, E. Malinowskiy, A. Trąbczyński, D. Księski, J. Kondrak
Drugiego – publiczność oklaskiwała poznański kwartet ProForma, Zespół Reprezentacyjny z Filipem Łobodzińskim i Jarosławem Gugałą. Na koniec występ specjalny, czyli Raj – program Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego zagrany w całości po 26 latach na nowo, w nowych aranżacjach, przez Mirosława Czyżykiewicza, Jacka Bończyka i Hadriana Filipa Tabęckiego.
fot. Grabi
Kwartet Proforma, M. Nagórski i J. Mędrzycki
M. Cyzyżykiewicz, J. Bończyk i H. F. Tabęcki, Zespół Reprezentacyjny
Zanim publiczność mogła delektować się występami zaproszonych artystów, wysłuchała 25 konkursowiczów, walczących o nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polferries, marszałka senatu, wojewody zachodniopomorskiego i marszałka województwa. Każdy z nich wykonywał po dwie piosenki: jedną z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, drugą – autorską. Jury w składzie: Jan Kondrak (bard), Grzegorz Tomczak (bard), Marcin Kunicki (Fundacja im. J. Kaczmarskiego) i Katarzyna Pechman — sekretarz jury (Urząd Miasta Kołobrzeg) postanowiło, że zwycięzcą zostanie Marcin Skrzypczak.
fot. J. Błażyński
Marcin Skrzypczak, Przemysław Bogusz, Artur Kaczorek
Po raz drugi w ramach imprezy towarzyszącej Festiwalowi odbył się mecz pomiędzy drużyną Fundacji a zespołem „Kuglarzy” złożonym z miłośników twórczości JK. Nie udał się rewanż drużynie Fundacji za ubiegłoroczną przegraną, chociaż jeszcze 30 sekund przed końcem meczu prowadziła 7:6. Niestety, zagranie ręką obrońcy Fundacji i wykorzystany rzut karny przez snajpera „Kuglarzy” sprawił, że mecz zakończył się remisem.
fot. P. Lipski
Mecz Fundacja vs. Kuglarze
Organizatorem „Nadziei” jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego przy współpracy Urzędu Miasta Kołobrzeg, Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W przyszłym roku planujemy zorganizować w ramach, piątej — jubileuszowej „Nadziei” tzw. Noc bardów czeskich. Rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na najlepszy program Jacka Kaczmarskiego i.... stop! Ani słowa więcej: będą inne niespodzianki.
fot. J. Błażyński
Publiczność, a wśród niej dyrektor TVP1 Małgorzata Raczyńska i Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
© Fundacja JK 2007