Krótki tekst wprowadzajacy, tzn. dlaczego te wydawnictwa ogarniają całość dorobku twórczego JK / są ważne. Ja bym dodała tam Arkę Noego i Ale źródło wciąż bije i opatryzła komentarzem, że to całokształt literackiego i muzycznego dorobku JK oficjalnie wydanego, czy coś w tym stylu. Dodałabym jeszcze pracę Gajdy jako podstawowe — w zasadzie jedyne — dzieło teoretycznoliterackie o Kaczmarskim.
Tekst o Tunelu
Latem 2000 roku w krakowskim studiu Jacek Kaczmarski zarejestrował materiał na płytę „Świadectwo”. Składają się nań utwory, o które często prosili słuchacze, a które — z różnych względów — nie zawsze włączane były przez ich autora i wykonawcę do re- pertuaru koncertowego.
Na płycie znajdziemy zatem piosenki bardzo rzadko wykonywane (Korespondencja klasowa, Listy), a także prawdziwe perły (po raz pierwszy oficjalnie wydana Nasza klasa ’92 czy pełna wersja Limeryków o narodach). Nie braknie prawdziwej kaczmarskiej klasyki (Sen Katarzyny II, Obława, Zbroja), jak również pieśni-kluczy, czyli najważniejszych utworów tego wielkiego artysty (Źródło, Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego).
Całość jest świadectwem swojego czasu — dwudziestu pięciu lat działalności publicznej poety.
Krzysztof Nowak
„Jacek Kaczmarski — Suplement” to sied- miopłytowe uzupełnienie wydanego w 2004 roku dwudziestodwupłytowego boxu „Syn marnotrawny” — zbioru wszystkich albumów Jacka. Zasadniczą rolą Suplementu, wydane- go przez Kompanię Muzycznę Pomaton EMI, jest uzupełnienie dyskografii Kaczmarskiego o utwory dotychczas nie umieszczone w ża- dnym dostępnym na rynku wydawniczym albumie. Zdecydowaną większość stanowią więc tu piosenki nieznane lub bardzo mało znane, w znacznej części pozyskane z archiwum Radia Wolna Europa (78 utworów). Całość zawiera 143 piosenki na sześciu płytach. Płyta nr 7 wyróżnia się na tle pozostałych — znajduje się na niej 20 wierszy recytowanych przez Andrzeja Seweryna. Jest to wybór najważniejszych spośród 31 tekstów napisanych przez Kacz- marskiego w ostatnim okresie jego życia, pochodzących z wydanego już po śmierci poety tomiku Tunel.
Krzysztof Nowak
© Fundacja JK 2007