„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”

Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska

Wszystko było pierwsze. Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Nadzieja 2004

fot. Grabi

6 sierpnia 2004 roku w Kołobrzegu odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”. Na specjalnej scenie ustawionej na plaży wystąpili wówczas tacy artyści jak: Jacek Bończyk z zespołem, Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Poniedzielski, Radosław Elis oraz Paweł Konopacki, Tomasz Susmęd, Witold Łuczyński, Przemysław Lembicz, Piotr Lembicz i Marcin Żmuda.

Mirosław Czyżykiewicz

fot. Grabi

Mirosław Czyżykiewicz

— Wszystko dla nas było pierwsze. Pierwszy taki festiwal nad brzegiem morza, zmaganie się z pogodą, pierwsze emocje związane z organizacją takiego przedsięwzięcia — wspomina Jacek Pechman, twórca festiwalu, dzisiaj jego dyrektor artystyczny.

Festiwal trwał jeden dzień. Miał łączyć piosenkę poetycką, literacką z twórczością zmarłego pół roku wcześniej Jacka Kaczmarskiego. Poprowadzenia festiwalu podjął się przyjaciel barda, Andrzej Poniedzielski, który oprócz zaprezentowania zabawnych monologów, zaśpiewał kilka piosenek. Później na scenie pojawił się utalentowany aktor młodego pokolenia — Radosław Elis, znany chociażby z serialu „Złotopolscy”. Jego repertuar stanowiły piosenki literackie, w tym utwory do słów Edwarda Stachury. Piosenki francuskie pojawiły się w programie Jacka Bończyka, który zaprezentował zgromadzonej publiczności recital pt.: „Następny”. Bard Mirosław Czyżykiewicz wykonał piosenki z płyty Ave.

Kwartet ProForma Trio Łódzko-Chojnowskie

fot. Grabi

Trio Łódzko-Chojnowskie i Kwartet ProForma

Piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego zaprezentowały dwa zespoły: Trio Łódzko-Chojnowskie i poznańska „ProForma”. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu największe hity Jacka Kaczmarskiego.

Ta spontaniczna z początku inicjatywa nabrała po roku konkretnych festiwalowych rozmiarów. Postanowiono, że festiwal będzie trwał dwa dni i zostanie połączony z konkursem, w którym każdy uczestnik będzie miał do zaśpiewania dwie piosenki: własną i  autorstwa Jacka Kaczmarskiego.