„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”

Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska

X Festiwal „Nadzieja” – relacja

Za nami jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”. Kołobrzeską halę „Łuczniczkę” ponownie wypełniły tłumy wielbicieli talentu barda. Dla tych, którzy przyjechali do Kołobrzegu, festiwal znów był okazją zarówno do wspomnień i głębokich wzruszeń związanych z postacią i twórczością nieżyjącego barda, jak i do obcowania z błyskotliwym, jakże finezyjnym poczuciem humoru prowadzącego, Andrzeja Poniedzielskiego. Kto nie był, ma czego żałować.

Grand Prix prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, trafiła w ręce Tomasza Wachnowskiego. Nagrodę w imieniu prezydenta RP wręczył Henryk Wujec.

Po raz trzeci na scenę wyszła Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nagrodę imienia ministra, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wręczyła Pawłowi Leszoskiemu.

«Werdykt jury został przyjęty przez widownię entuzjastycznie, ponieważ pierwsza nagroda (5 tysięcy złotych) przypadła Przemysławowi Mazurkowi, który chwilę wcześniej odebrał także laur od publiczności. Zaśpiewał Odpowiedź na ankietę Twój system wartości i własną piosenkę Co tam macie, panie Maciej. Drugie miejsce zajął Paweł Leszoski, a trzecie Justyna Panfilewicz» – Tak opisuje „Nadzieję” red. Iwona Marciniak z „Głosu Koszalińskiego”.

Dodajmy, że Przemysław Mazurek nagrodzony został także nagrodą Polonii w Niemczech.

Laureaci i wyróżnieni konkursowicze (Jednoosobowa Formacja Artystyczna „Grześ”, Wiktoria Wizner i Jakub Kwaśniewski) otrzymali nagrody ufundowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Wojewodę Zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza, Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Parlophone Music Poland, Fundację im. Jacka Kaczmarskiego, Fundację Niepodległości, jak również przez sponsora głównego jakim jest Grupa Energa.

«Po konkursie – pierwszy koncert. Hala wypełniła się po brzegi. W tym roku z okazji jubileuszu w programie zatytułowanym Noc pieśni Jacka Kaczmarskiego wystąpili laureaci poprzednich edycji. W zachwyt wprawiła publiczność Zbroja genialnie wykonana przez Elizę Banasiak. Drobna dziewczyna z Gdańska, dziś studentka, debiutowała na „Nadziei” jako trzynastolatka» – napisała w „Gazecie Wyborczej” Anna Łukaszuk. Dodajmy, że w tym koncercie wzięli udział: Agata Gajkowska, Jakub Blokesz, Antoni Gustowski, Paweł Ruszkowski, Piotr Kajetan Matczuk, wspomniana wyżej Eliza Banasik i Apolinary Polek.

Ostatnią częścią piątkowego wieczoru był koncert „Pieśń o śnie” poświęcony zmarłemu w zeszłym roku wybitnemu kompozytorowi i pieśniarzowi, przyjacielowi i wieloletniemu współpracownikowi Kaczmarskiego – Przemysławowi Gintrowskiemu. Jego najważniejsze utwory rewelacyjnie zagrał Kwartet ProForma. Publiczność nie chciała wypuścić artystów do drugiej w nocy.

Film z koncertu

Jak już wspomniano, tradycją Festiwalu jest projekcja filmu. Warto jednak podkreślić, że zgodnie z ambicją organizatorów na „Nadziei” prezentowane bywają filmy nigdzie dotychczas niepublikowane i niedostępne na portalach internetowych. Jak przystało na jubileusz, na 10. „Nadziei” zaprezentowany został prawdziwy rarytas – koncertowa wersja programu Sarmatia, którą będący w znakomitej formie Jacek Kaczmarski wykonał z akompaniamentem Zbigniewa Łapińskiego w 1993 roku.