„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”

Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska

Relacja z XIII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

XIII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbyła się w dniach 15–16 lipca 2016 roku w Kołobrzegu. Publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła salę teatralną Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, pierwszego dnia wysłuchała 22 artystówprzybyłych prawie z całej Polski, którzy ubiegali się o laury w konkursie na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Ich wykonania oceniało jury w składzie: prof. Jan Poprawa, Krzysztof Gajda, Jacek Pechman i Marcin Kunicki.

Zwycięzcą konkursu został Andriej Kotin. Ten pochodzący z Moskwy artysta od 16 lat mieszka w Zielonej Górze. I miejsce w konkursie przyniosło mu wykonanie piosenek Zadyma i refleksja (słowa i muzyka własne) i Wędrówka z cieniem (słowa i muzyka: Jacek Kaczmarski). Zwycięzca otrzymał nagrody pieniężne przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację PZU, statuetkę i nagrody rzeczowe.

„Jest ogromne zaskoczenie i wielka radość. Właściwie to jest dla mnie pierwsza nagroda. Najszlachetniejsze i najwspanialsze, co może zrobić artysta, to obudzić w człowieku tęsknotę za wolnością, dążenie do wolności albo uświadomić mu radość z faktu posiadania tej wolności”. – powiedział Andriej Kotin.

II miejsce zajął Rafał Kowalewski z Koszalina, który zaśpiewał piosenkę Ja (słowa Jacek Kaczmarski, muzyka Przemysław Gintrowski) i Erotyk (słowa Krzysztof Kamil Baczyński, muzyka własna).

III miejsce jury przyznało Jagodzie Rall z Tarnowa za wykonanie piosenek: Kantyczka z lotu ptaka (słowa Jacek Kaczmarski, muzyka Przemysław Gintrowski) oraz Jesteś blisko (słowa własne, muzyka Jacek Chrobak), której mistrzowsko akompaniował Piotr Matczuk. „To jest konkurs bardzo ciekawy. W tym roku było pięciu, może sześciu moim zdaniem wybitnych już artystów. Po jednej czy dwóch piosenkach nie zawsze można być tego pewnym, ale ja jeżdżę od pięćdziesięciu paru lat na konkursy – również jako juror – i uczę przez lata całe studentów i mam pewnego rodzaju rozeznanie. To jest do zapamiętania jako bardzo dobry konkurs.” – stwierdził prof. Jan Poprawa.

Przyznano pięć wyróżnień: Zuzannie Wiśniewskiej z Torunia, Przemysławowi Wróblewskiemu z Krakowa, Przemysławowi Kmietjanowi z Gliwic, Dave'owi Nilaya z Wenecji i Warszawy oraz Adamowi Leszkiewiczowi z Opola i Patrycji Polek ze Skawiny.

Po raz pierwszy Nagrodę Publiczności przyznano dwóm konkursowiczom: duetowi Adamowi Leszkiewiczowi i Patrycji Polek oraz Rafałowi Kowalewskiemu. Nagrodę im. Władysława Stasiaka otrzymał Bartosz Kaiser z Lęborka. Nagroda Polonii w Niemczech trafiła do Adama Leszkiewicza i Patrycji Polek.

Laureaci 2016

Laureaci XIII edycji festiwalu

Publiczność na „Nadziei” miała okazję wziąć udział w premierowym, znakomitym koncercie pt. Wieczór Kuglarzy, podczas którego piosenki Jacka Kaczmarskiego nawiązujące do obrazów filmowych wykonał poznański Kwartet ProForma. Zespół wystąpił w składzie: Piotr Lembicz, Przemysław Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marcin Żmuda i Marek Wawrzyniak. Zwieńczeniem dwudniowego festiwalu był koncert pt. Co jutro będzie w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, któremu towarzyszyli na scenie: Jolanta Majchrzak-Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda.

ProForma 2016

Kwartet ProForma

Zgodnie z tradycją festiwalu odbył się mecz piłkarski między „Kuglarzami” (drużyny złożonej z wielbicieli twórczości barda, wystawionej przez forum na www.kaczmarski.art.pl) a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Zwyciężyli „Kuglarze” 4:2.

Tadeusz Woźniak

Tadeusz Woźniak z zespołem