„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”

Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska

Zapraszamy na Noc Antyczną, czyli VIII „Nadzieję”,
Kołobrzeg 29–30 lipca 2011 r.

Po raz pierwszy na festiwalu zostanie przyznana specjalna nagroda kulturalna im. Władysława Stasiaka ufundowana przez Barbarę Stasiak.

VIII edycja Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 29–30 lipca 2011 roku w hali „Łuczniczka” przy ul. Łopuskiego w Kołobrzegu. Tematyką tegorocznej „Nadziei” będzie Noc Antyczna. Jacek Kaczmarski wspominając początki własnej drogi twórczej (przy okazji jubileuszu ćwierćwiecza kariery scenicznej), scharakteryzował swoje spojrzenie na sztukę ukształtowane dzięki rodzicom (artystom malarzom i pedagogom) oraz dziadkom, z którymi w dzieciństwie spędzał najwięcej czasu, w ten sposób:

Ponieważ [...] byłem przez dziadków wychowywany w dosyć cieplarnianych warunkach i w ochronie przed złem tego świata, głównym źródłem mojej inspiracji, mojej wiedzy na temat świata była kultura, dzieła sztuki, książki, filmy, utwory muzyczne, których słuchałem. I tak w zasadzie pozostało do dzisiaj. Chociaż przez te dwadzieścia parę lat przeżyłem co nieco, pozostało we mnie przekonanie, że sztuka żywi się sztuką, kultura – kulturą. W ten sposób poprzez ciąg skojarzeń i odczytywania szyfrów, kodów kulturowych paru tysięcy lat historii cywilizacji śródziemnomorskiej mogę przeprowadzić ciągłość myśli i odczuwania od cywilizacji antycznej do siebie samego, czyli do dzisiaj. I na tym się zasadza moja główna idea sztuki.

Postaci z historii w wyobraźni artysty nie były jedynie fikcyjnymi bytami. Mity stanowiły dla niego źródło wiedzy o człowieczeństwie, o motywacjach ludzkiego zachowania, mechanizmach procesów społecznych także współczesnych. Dzięki erudycji (która pozwalała mu umiejętnie posługiwać się siecią kulturowych powiązań) oraz artystycznej wrażliwości Kaczmarski nawiązywał autentyczny dialog z postaciami sprzed wieków, tworząc dla nas kulturowy most między naszymi a dawnymi czasami. W świecie Kaczmarskiego Ikar, Prometeusz, Odys, Orfeusz i Eurydyka to postaci żywe i autentyczne, z dylematami i dramatami, jakich doświadczali przez wieki nasi przodkowie, które dotykają nas, współczesnych, i które będą aktualne także w przyszłości. Owidiusz, Petroniusz, Kleopatra, Kasandra, mieszkańcy Pompei, Spartakus, żołnierze Cezara i sam Imperator – to tylko inne wcielenia nas, naszych przyjaciół i wrogów, naszych poddanych i władców.

Jacek Kaczmarski należał do ostatniego bodaj pokolenia, którego myślenie osadzone było w historii, przede wszystkim tej pisanej wielką literą. Gwałtowny zwrot ku nowoczesności, jaki dokonał się za sprawą społecznych przemian, przyniósł jednocześnie zmianę doświadczeń lekturowych wstępujących w życie pokoleń. „Zmierzch paradygmatu kultury romantycznej” (by przywołać formułę Marii Janion) to także ucieczka od myślenia historycznego i zatracanie zdolności do poszukiwania wspólnych pierwiastków między przeszłością a teraźniejszością. Dzięki talentowi Jacka Kaczmarskiego dawni bogowie, tytani, herosi i całkiem ułomni śmiertelnicy mogą przekazać nam coś ze swej ponadczasowej wiedzy i uniwersalnych doświadczeń.

Odwołując się do antyku w twórczości Jacka Kaczmarskiego, tym razem miłośników jego twórczości zapraszamy na premierową Noc Antyczną (29 lipca, o godz. 21.00), w czasie której wystąpią m.in.: Krzysztof Globisz, Wojciech Wysocki, Katarzyna Groniec, Piotr Woźniak, Przemysław Lembicz, Marcin Żmuda, Piotr Lembicz, Wojciech Strzelecki oraz gość specjalny: Przemysław Gintrowski.

Sam festiwal rozpocznie się o godzinie 17.00 przesłuchaniami konkursowymi. Dzień później odbędzie się mecz piłkarski oraz pokaz filmu o Jacku Kaczmarskim i wykład dr. Krzysztofa Gajdy.

Noclegi w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza na ul. 1 Maja kosztują w tym roku 25 zł od osoby (doba). W sprawie rezerwacji prosimy o maile na adres: fundacja.jk@interia.pl. Zapraszamy również do udziału w konkursie głównym festiwalu, na który już teraz można przesyłać zgłoszenia.

Regulamin konkursu finałowego „Nadziei”.