„A źródło wciąż bije...”

20 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dębnicy Kaszubskiej odbył się finał VII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poeci Pomorza im. Jacka Kaczmarskiego. W jury zasiadali jak zwykle poeci. Tym razem byli to: Sylwia Mackus z Ustki, Wacław Pomorski z Bytowa i dębniczanin Jerzy Fryckowski. Sekretarzem jury była polonistka Urszula Ciechanowicz.

Osobno oceniała występujących Pani Małgorzata Szpadzińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Dębnicy Kaszubskiej.

Poziom jak zwykle był bardzo wysoki. Oto wyniki:

• I nagrodę zdobyła Karolina Klimek ze Szkoły Podstwowej nr 3 w Słupsku, która mówiła wiersz Emilii Zimnickiej i swój własny. Werdykt jury był zgodny z gustami widowni, gdyż Karolina zdobyła także Nagrodę Publiczności;
  • II nagrodę otrzymała Małgorzata Brzęczek z Dębnicy Kaszubskiej, zeszłoroczna laureatka;
  • III miejsce zajęła Magda Bill ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku.

Także z tej szkoły wszystkich wszystkich urzekła Zosia Szkudlarek, która zdobyła dwie nagrody: dla najmłodszego uczestnika i za recytację w języku kaszubskim. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała Karolina Rentflejsz z Kwidzyna za fenomenalną recytację wiersza patrona konkursu, Jacka Kaczmarskiego, pt. Chrystus i tłumy. Wyróżnienie dyrekcji otrzymała Klaudia Ciok z Objazdy.

Regulaminowe wyróżnienia zabrali do domu kwidzynianie, wymieniona już Karolina Rentflejsz, wielokrotny laureat konkursu – Kajetan Herkt oraz Magdalena Piotrowska. Nagrodę specjalną od organizatora konkursu otrzymała Daria Roda z Pobłocia.

Nauczyciele, którzy przygotowali recytatorów, oprócz dyplomów otrzymali także skromne upominki. Pedagodzy zostali obdarowani najnowszymi tomikami Wacława Pomorskiego i Jerzego Fryckowskiego.

Specjalne podziękowania należą się władzom Dębnicy Kaszubskiej. To dopiero VII konkurs, a już trzeci wójt funduje nagrody. Jak się okazuje miłość do poezji jest w Dębnicy ponad podziałami partyjnymi. Wspierał nas Tadeusz Kraus, potem Grzegorz Grabowski, teraz Eugeniusz Dańczak. Jak zwykle dzieci otrzymały darmowy obiad, a ufundowała go Pani Urszula Frankowska, wielki przyjaciel i sponsor utalentowanych dębnickich dzieci.

To wspaniałe, że tak młodzi wykonawcy i ich nauczyciele nie zapominają o twórczości patrona konkursu Jacka Kaczmarskiego. Laureaci otrzymali ostatni tomik poety ufundowany przez Fundację jego imienia. Trudna twórczość Kaczmarskiego inspiruje młodych, o czym świadczą kolejne konkursy i na nowo odkrywane przez recytatorów utwory.

Po raz kolejny sprawdziła się edytorska działalność Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Oprócz utworów Kaczmarskiego najczęściej recytowano wiersze nestorki Emilii Zimnickiej z Damnicy, Ireny Peszkin z Koszalina i Jerzego Fryckowskiego. W repertuarze recytatorów znaleźli się także Irena Jurałowicz i Edyta Mielewczyk.

Jerzy Fryckowski

dodano: V 2007