Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego

Festiwal Piosenki Poetyckiej NadziejaJacek Kaczmarski – Obława.40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Andrej Chadanowicz, fot. Andrzej Lankiewicz

13 grudnia 2021, godz. 18.00 Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Plac Solidarności 1

W repertuarze koncertu znajdą się pieśni Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu na język białoruski oraz utwory po polsku, które kiedyś w trudnych czasach podnosiły na duchu Polaków. Artysta w poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie.

Przy okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce pragniemy uhonorować twórczość Jacka Kaczmarskiego, który ostanie lata życia spędził w Gdańsku i równo 20 lat temu – 13 grudnia 2001 w Gdyni wykonał swój ostatni trójmiejski koncert.

Mamy zaszczyt przedstawić białoruskiego barda – Andreja Chadanowicza – poetę, który przetłumaczył utwory Jacka Kaczmarskiego na język białoruski. Jego przekład "Murów", wykrzyczany na mrozie z piedestału pomnika Lenina podczas wielotysięcznej wolnościowej demonstracji w Mińsku w 2010 roku, jest dziś powszechnie znanym hymnem młodej białoruskiej opozycji. W ostatnim czasie utwór ten zdobył wyjątkową popularność, a w 2014 roku ukazała się płyta "Mury", zawierająca kilkanaście utworów Jacka Kaczmarskiego w poetyckim przekładzie Chadanowicza. Podczas tego wyjątkowego spotkania wystąpią również polscy artyści świetnie znający twórczość Jacka Kaczmarskiego: Przemysław Lembicz (śpiew, gitara) i Marcin Żmuda (śpiew, fortepian) – założyciele poznańskiego Kwartetu ProForma, specjalizującego się w piosence autorskiej i poetyckiej, znanego także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim. Zespół zyskał uznanie w oczach samego Jacka Kaczmarskiego, przed którym w 2003 roku podczas koncertu w Przemyślu muzycy zaprezentowali utwory artysty we własnej świetnej interpretacji.

Wystąpią:
Andrej Chadanowicz – śpiew, gitara
Przemysław Lembicz – śpiew, gitara
Marcin Żmuda – śpiew, fortepian

Wstęp wolny po rezerwacji wejścia https://ecs.gda.pl/title,pid,2521.html

Koncert jest częścią programu wydarzeń GDAŃSK PAMIĘTA

Patronat Honorowy

Bogdan Borusewicz Wicemarszałek Senatu RP

Organizatorzy

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego, Europejskie Centrum Solidarności

Partnerzy

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS LAUDA AUDIO Spółka Jawna

Partner medialny

trojmiasto.pl

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska


dodano: grudzień 2021

© Fundacja JK 2007