Jacek Kaczmarski – Obława.40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Andrej Chadanowicz, fot. Andrzej Lankiewicz

13 grudnia 2021, godz. 18.00 Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Plac Solidarności 1

W repertuarze koncertu znajdą się pieśni Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu na język białoruski oraz utwory po polsku, które kiedyś w trudnych czasach podnosiły na duchu Polaków. Artysta w poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie.

Przy okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce pragniemy uhonorować twórczość Jacka Kaczmarskiego, który ostanie lata życia spędził w Gdańsku i równo 20 lat temu – 13 grudnia 2001 w Gdyni wykonał swój ostatni trójmiejski koncert.

Mamy zaszczyt przedstawić białoruskiego barda – Andreja Chadanowicza – poetę, który przetłumaczył utwory Jacka Kaczmarskiego na język białoruski. Jego przekład "Murów", wykrzyczany na mrozie z piedestału pomnika Lenina podczas wielotysięcznej wolnościowej demonstracji w Mińsku w 2010 roku, jest dziś powszechnie znanym hymnem młodej białoruskiej opozycji. W ostatnim czasie utwór ten zdobył wyjątkową popularność, a w 2014 roku ukazała się płyta "Mury", zawierająca kilkanaście utworów Jacka Kaczmarskiego w poetyckim przekładzie Chadanowicza. Podczas tego wyjątkowego spotkania wystąpią również polscy artyści świetnie znający twórczość Jacka Kaczmarskiego: Przemysław Lembicz (śpiew, gitara) i Marcin Żmuda (śpiew, fortepian) – założyciele poznańskiego Kwartetu ProForma, specjalizującego się w piosence autorskiej i poetyckiej, znanego także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim. Zespół zyskał uznanie w oczach samego Jacka Kaczmarskiego, przed którym w 2003 roku podczas koncertu w Przemyślu muzycy zaprezentowali utwory artysty we własnej świetnej interpretacji.

Wystąpią:
Andrej Chadanowicz – śpiew, gitara