Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego

Festiwal Piosenki Poetyckiej NadziejaJacek Kaczmarski „Świadectwo”. Koncert w wykonaniu Jacka Kleyffa oraz Jacka Bończyka w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2019, godz. 20.00

Kościół oo. Franciszkanów w Gdyni, ul. Ujejskiego 40 (kościół górny)

Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w Konsulacie Kultury, CultureBox w Gdyni i na godzinę przed wydarzeniem w Kościele oo. Franciszkanów.

Organizatorzy

Miasto Gdynia
Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego
Konsulat Kultury w Gdyni

Wsparcie

Fundacja dla Ursusa
Chrzanowscy s.c.
ORIGAMI Sp. z o.o. Sp.k.

Opracowanie

Alicja Delgas, Anna Goliszewska

Wystąpią

Jacek Kleyff w małej Orkiestrze Na Zdrowie, Jacek Bończyk (śpiew, gitara), Konrad Wantrych (piano) oraz Wojciech Gumiński (kontrabas)

*

Jeden z ostatnich koncertów Jacka Kaczmarskiego odbył się 13 grudnia 2001 roku w Kościele oo. Franciszkanów w Gdyni. Zorganizowano go z myślą o upamiętnieniu 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Koncertem „Świadectwo” chcemy nawiązać do tamtego wydarzenia. W tym samym miejscu usłyszymy utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego w interpretacji Jacka Bończyka - wielkiego admiratora Jacka K., świetnego śpiewającego aktora, reżysera, scenarzysty. Wykona on kilknaście znanych piosenek, m.in. Modlitwa o wschodzie słońca, Arka Noego, Nasza klasa, Starzy ludzie w autobusie, Przejście Polaków przez Morze Czerwone, Mury, Obława, Źródło, Prośba, Ilu nas w ciszy.

W koncercie weźmie udział również Jacek Kleyff - żywa legenda piosenki studenckiej i kabaretowej, bard, poeta, kompozytor, który wykona swoje dawne utwory, m. in. Tolerancja, O śmierci Brunona Schulza, Hieronim Bosch, Nocnoautobusowa.

W 1981 roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, Kaczmarski został we Francji, gdzie przebywał w związku z trasą koncertową. Od 14 grudnia 1981 współtworzył paryski Komitet Poparcia Solidarności, był w składzie pięcioosobowej Rady Komitetu.

Nazywany „Bardem Solidarności”, występował w różnych krajach Europy, w USA, Australii, Afryce Południowej, zazwyczaj część honorariów przeznaczał na wsparcie podziemnej już wówczas „Solidarności”.

Twórczość Jacka Kaczmarskiego jest wciąż żywa i potrzebna, zapraszamy na pełen wyjątkowych wrażeń „Wieczór trzech Jacków”.


dodano: listopad 2019

© Fundacja JK 2007