Fundacja Fale Kultury oraz Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego zaprasza 12 listopada 2019 r. na odsłonę strony internetowej www.sadostateczny.pl dedykowanej projektowi „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga”.
Osią projektu jest krótkometrażowy film „Sąd Ostateczny”, opowiadający historię zawartą w obrazie Hansa Memlinga w oparciu o wiersz „Sąd ostateczny” Jacka Kaczmarskiego – utwór będącym jednym z licznych poetyckich opisów dzieł sztuki w dorobku literackim artysty. Film stara się skrócić dystans pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcą łącząc ze sobą elementy malarstwa, poezji oraz muzyki w formie filmowej.
Walory edukacyjne projektu docenią z pewnością uczniowie szkół podstawowych, jak również ponadpodstawowych. To dla nich został przygotowany konspekt lekcji, który pozwoli pedagogom na przeprowadzenie zajęć bezpośrednio w szkołach, a obszerny materiał edukacyjny przybliży młodym odbiorcom kultury symbolikę tego znakomitego dzieła.
Na stronie projektu przedstawione zostały sylwetki jednego z najznakomitszych renesansowych malarzy Hansa Memlinga, poety Jacka Kaczmarskiego oraz silnie związanego z malarstwem i sztukami pięknymi muzyka.
Głodnym wiedzy zostanie przybliżony główny bohater naszego projektu, obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. To zaskakująca historia przybycia do Gdańska i wielowiekowa tułaczka, jaką musiało odbyć dzieło, by znaleźć się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie pozostaje do dziś.
Mecenasami projektu „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga” są Miasto Gdańsk i Samorząd Województwa Pomorskiego.
Projekt został zrealizowany przy współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Patronat Honorowy nad naszym projektem objął JM Rektor Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku dr hab. Krzysztof Polkowski.
Partnerami projektu zostali: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Agencja Artron, Firma Centrum Parkietowe, Kawiarnia cieKAWA.
*
Sąd ostateczny Jacka Kaczmarskiego to utwór zagadkowy. Jest związany z programem Raj, ale nie wiemy na pewno, czy powstał z myślą o tym cyklu, czy też jako samodzielny utwór. Tak czy inaczej w zamyśle autorskim miał pełnić rolę przedostatniego wybrzmienia, jest bowiem poetyc-ką wersją biblijnej Apokalipsy. Inspirowany Biblią, jak zresztą cały program Raj, przedstawia sytuację jednostki wobec budzących grozę wydarzeń mających miejsce tuż przed Sądem Osta-tecznym. Finalnie Kaczmarski zdecydował się jednak oprzeć koncepcję programu na trzech wierszach Zbigniewa Herberta, do których niejako dopisał czternaście własnych. Wśród tych trzech utworów Herberta znalazł się U wrót doliny, który w cyklu Raj pełni identyczną rolę jak Sąd ostateczny Kaczmarskiego. W związku z tym dla tego ostatniego zabrakło miejsca w progra-mie, a tym samym nie powstała do niego autorska muzyka. Pocieszeniem niech będzie fakt, że Jacek Kaczmarski to poeta, który w swoim życiu artystycznym borykał się z nadmiarem. Nigdy nie brakowało mu weny twórczej. Raczej musiał skracać, porzucać pomysły i całe utwory niż ich poszukiwać. Stąd tak wiele równie znakomitych, co mało znanych utworów wśród wierszy błąkających się po kartach antologii poezji Jacka Kaczmarskiego. Jedną z takich zapomnianych pereł sztuki poetyckiej jest właśnie Sąd ostateczny.
Krzysztof Nowak
Maszynopis wiersza „Sąd Ostateczny”
dodano: październik 2019
© Fundacja JK 2007