Zapraszamy na spektakl muzyczny pt. Jacek Kaczmarski – lekcja historii, mający na celu pokazanie i „zagranie” tekstów komentujących malarstwo, którym fascynował się Jacek Kaczmarski. Reżyser Jacek Bończyk łączy formę muzyczną opartą na mądrych, poetyckich tekstach Kaczmarskiego z projekcją multimedialną dzieł sztuki, które stanowiły inspirację dla twórczości artysty. Spektakl jest rodzajem wernisażu, który scala ideę pokazu malarstwa z formą muzyczno-choreograficzną.
Premiera – 22 XI 2014, godz. 20:00, Teatr Ateneum, Scena Na Dole.
kwiecień 2015
Terminy najbliższych spektakli:
14, 15, 16, 25, 26 kwietnia 2015,
28, 29, 30, 31 maja 2015.
Reżyseria – Jacek Bończyk,
Scenografia – Grzegorz Policiński,
Aranżacje i kierownictwo muzyczne – Fabian Włodarek
Muzycy:
Fabian Włodarek – piano, akordeon;
Paweł Stankiewicz – gitary;
Jacek Bończyk – gitara klasyczna.
Oto przedsmak spektaklu – jeden z przedstawianych utworów pt. Pejzaż zimowy
Więcej informacji na stronie Teatru Ateneum.
kwiecień 2015
fot. Wiesław Czerniawski
Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Kasperka – nauczyciela, pisarza, doktoranta FSD na Uniwersytecie Gdańskim (temat pracy: Sztuka ekfrazy w poezji Jacka Kaczmarskiego), który w roku 2013 wydał zbiór esejów pt. Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie – przedstawiamy refleksje z tej swoistej lekcji.
Andrzej Kasperek, Lekcja historii
grudzień 2014
13 grudnia 2014 roku o godz. 18:00 zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na ostatnie wydarzenie z kalendarza oficjalnych obchodów 10. rocznicy śmierci artysty.
Bilety w cenie 15 zł są już dostępne w kasach ECS.
Jacek Kaczmarski – lekcja historii to widowisko muzyczne, w którym ilustracją i zarazem komentarzem dla poezji jest malarstwo, fascynujące niegdyś poetę i będące dla niego natchnieniem. Kilkadziesiąt swoich utworów Kaczmarski napisał bowiem, inspirując się dziełami sztuki. Wspomnijmy: Arka Noego – inspirowana arrasami wawelskimi, Pejzaż z szubienicą, Wojna postu z karnawałem, Pejzaż zimowy – odwołujące się do obrazów Piotra Bruegla Starszego; Stańczyk i Rejtan, czyli raport ambasadora – inspirowane dziełami Jana Matejki, Zatruta studnia i Wigilia na Syberii – nawiązujące do obrazów Jacka Malczewskiego oraz Autoportret Witkacego – przywołujący płótno Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Z tekstami Jacka Kaczmarskiego zmierzą się artyści scen polskich: Mirosław Baka, Jacek Bończyk, Julia Konarska, Klementyna Umer, Wojciech Michalak oraz Wojciech Brzeziński. Autorem scenografii jest Grzegorz Policiński.
Po koncercie – pomni świadectwa z Murów: „Świec tysiące palili mu” – zapalimy znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na wspomnienie śp. Jacka Kaczmarskiego oraz ofiar Grudnia ’70 i stanu wojennego.
© Fundacja JK 2007