W ramach oficjalnych obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 25. rocznicy I wolnych wyborów w dniach 4–6 czerwca 2014 roku odbył się w Gdańsku cykl wydarzeń pod hasłem „Święto Wolności”.
4 czerwca w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim otwarto wystawę Jacek Kaczmarski i jego korzenie – portrety rodzinne. Była to rzadka okazja do obejrzenia obrazów rodziców Jacka: Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej oraz Janusza Kaczmarskiego, a także dziadka poety – Bolesława Kaczmarskiego. W ratuszu zorganizowano też prezentację wydawnictw związanych z Jackiem Kaczmarskim oraz projekcję koncertu-wywiadu, w którym pieśniarz mówi o niepodległości, jak również czym według niego jest lub powinien być współcześnie rozumiany patriotyzm. Warto obejrzeć ten obraz sprzed 20 lat i przekonać się, jak aktualne są uwagi i spostrzeżenia artysty.
5 czerwca miał miejsce niezwykły minikoncert utworów Jacka Kaczmarskiego granych na karylionie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Zgromadzeni słuchacze i zwykli przechodnie mogli posłuchać granych na dzwonach wersji piosenek Mury, Zbroja, Nasza klasa, Sen Katarzyny II oraz Między nami. Nie zawsze od razu udawało się rozpoznać znane przecież świetnie utwory. Później w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie, na którym o twórczości Jacka Kaczmarskiego mówili: Antoni Pawlak (przyjaciel pieśniarza, poeta), Andrzej Kasperek (badacz twórczości Jacka) i Marcin Kunicki (przyjaciel poety od czasów studenckich, reprezentant Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego). Wspomnienia, refleksje o twórczości barda, anegdoty przeplatane były jego piosenkami, przeważały te inspirowane obrazami. Towarzyszyło im wyświetlanie przeźroczy z Wigilią na Syberii Jacka Malczewskiego, Encore, jeszcze raz Pawła Fiedotowa oraz Wiosną 1905 Stanisława Masłowskiego.
6 czerwca odbył się w Centrum św. Jana koncert „25 lat później” zorganiowany z okazji oficjalnych obchodów Święta Wolności na Pomorzu oraz Roku Jacka Kaczmarskiego. Ten multimedialny spektakl był wydarzeniem upamiętniającym zarówno twórczość tego Artysty, jak i rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Jego tytuł nieprzypadkowo nawiązywał do płyty Dwadzieścia (5) lat później. Punktem wyjścia dla scenariusza stały się trzy słowa: Wolność, Czas i Nadzieja. W trakcie koncertu można było usłyszeć utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, takie jak: Kwestia odwagi, Ilu nas w ciszy, Nasza klasa oraz piosenki: I tak warto żyć, Jutro możemy być szczęśliwi zespołu Raz, Dwa, Trzy i in. W tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym udział wzięli: Klementyna Umer, Anna Sroka-Hryń, Arkadiusz Brykalski, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Mieczysław Szcześniak oraz Larry Okey Ugwu. Dodatkową wartość koncertu stanowiły komentarze Andrzeja Poniedzielskiego oraz reżyseria Jacka Bończyka. W trakcie spektaklu zostały przedstawione fragmenty wypowiedzi Jacka Kaczmarskiego na temat niepodległości oraz artystyczne animacje nawiązujące chwilami do klimatu roku 1989, wykonane przez scenografa Grzegorza Policińskiego. Było ciekawie – nieco wzruszająco, trochę melancholijnie, odrobinę sentymentalnie.
8 czerwca koncert został powtórzony w Warszawie w Teatrze Ateneum. Warto było wybrać się do Ratusza Staromiejskiego i Centrum św. Jana, żeby posłuchać Jacka i o Jacku, zamyślić się nad tekstami piosenek, pokontemplować obrazy, powspominać i dojść do jednego (zawsze tego samego) wniosku – trochę pusto tu bez Jacka…
AK
Organizatorami wydarzeń były: Fundacja „Róbmy swoje dla kultury” oraz Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.
Współorganizatorzy to: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Partnerzy Obchodów: Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Patronat medialny nad wydarzeniami objęli: „Gazeta Wyborcza”, TVP2, TVP Gdańsk i Radio Gdańsk, TOK FM.
Mecenasem Głównym koncertu była Grupa ENERGA.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydarzenia realizowane w ramach Oficjalnych Obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego zostały objęte Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „25-lecie Wolności”.
Ponadto w skład Komitetu Honorowego weszli: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Jerzy Kapuściński, Dyrektor TVP2, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta stołecznego Warszawy, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego.
dodano: lipiec 2014
© Fundacja JK 2007