4–6 czerwca – Święto Wolności na Pomorzu

Plakat Święta Wolności

W ramach oficjalnych obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w dniach 4–6 czerwca 2014 roku odbędzie się w Gdańsku cykl wydarzeń pod hasłem „Święto Wolności”.

4 czerwca, godz. 18:00:
  • Jacek Kaczmarski i jego korzenie – portrety rodzinne;
  • Prezentacja wydawnictw związanych z Jackiem Kaczmarskim;
  • Projekcja filmu dokumentalnego o Jacku Kaczmarskim;
  • Gdzie? Ratusz Staromiejski – Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35.

5 czerwca, godz. 18:00:
  • Koncert utworów Jacka Kaczmarskiego granych na karylionie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku;
  • Rozmowy o twórczości Jacka Kaczmarskiego – Antoni Pawlak, Andrzej Kasperek i Wojciech Stronias;
  • Gdzie? Ratusz Staromiejski – Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 ;

6 VI, godz. 18:00 i 20:00:
  • „25 lat później” – widowisko multimedialne; koncert poprowadzi Andrzej Poniedzielski, a wystąpią: Mieczysław Szcześniak, Jacek Bończyk, Mirosław Czyżykiewicz, Larry Okey Ugwu, Arkadiusz Brykalski, Wojciech Brzeziński, Anna Sroka-Hryń, Klementyna Umer;
  • Gdzie? Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50 .

Koncert „25 lat później” będzie wydarzeniem upamiętniającym zarówno twórczość Jacka Kaczmarskiego, jak i 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Jacek Kaczmarski często bywa nazywany bardem „Solidarności”. Wiele utworów Artysty nawiązywało do sytuacji politycznej w kraju. Stąd też w programie koncertu znajdą się również utwory z okresu, w którym jego twórczość była kojarzona przede wszystkim z głosem antykomunistycznej opozycji. Tytuł koncertu nieprzypadkowo nawiązuje do piosenki Jacka Kaczmarskiego Dwadzieścia (5) lat później.

Punktem wyjścia dla scenariusza stały się trzy słowa: Wolność, Czas i Nadzieja. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, takie jak: Kwestia odwagi, Nasza klasa oraz piosenki zespołu Raz, Dwa, Trzy: I tak warto żyć, Jutro możemy być szczęśliwi i wiele innych.

W tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym wezmą udział wybitni artyści scen polskich:
Arkadiusz Brykalski, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Mirosław Czyżykiewicz, Mieczysław Szcześniak, Anna Sroka-Hryń, Larry Okey Ugwu oraz Klementyna Umer.

Prowdzenie: Andrzej Poniedzielski,
Reżyseria: Jacek Bończyk,
Scenografia: Grzegorz Policiński,
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Fabian Włodarek,
Animacje: NEWMOTION Studios.

Wszystkie wydarzenia w ramach Obchodów zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „25 lat wolności”.
Ponadto w skład Komitetu Honorowego weszli:
Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Jerzy Kapuściński, Dyrektor TVP2 Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta stołecznego Warszawy Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego
Organizatorami są Fundacja „Róbmy swoje dla kultury” oraz Fundacja im.  Jacka Kaczmarskiego.
Współorganizatorzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Partnerzy Obchodów: Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Patronat medialny nad wydarzeniami objęli: Gazeta Wyborcza, TVP2, TVP Gdańsk i Radio Gdańsk, TOK FM.
Mecenasem Głównym koncertu jest Grupa ENERGA.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dodano: maj 2014