Z wielką przyjemnością informujemy, że ukazała się właśnie książka Andrzeja Kasperka – pisarza i doktoranta Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego zatytułowana Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie.
Autor zbioru opowiadań pt. Back in the DDR…, który znalazł się w finale Nagrody Literackiej Gdynia w 2011 roku, opublikował tom esejów, mający na celu przybliżenie twórczości Jacka Kaczmarskiego, a szczególnie tej jej części, którą stanowią utwory inspirowane dziełami sztuki, czyli tzw. ekfrazy. Zbyt często słucha się piosenek Kaczmarskiego powierzchownie, nie tak, jak na to zasługują. To nie tylko przypadek Murów. To po prostu zwykłe lenistwo, które sprawiało i sprawia nadal, że nazbyt często słuchacze prześlizgiwali się nad znaczeniami ukrytymi w jego tekstach i słyszeli to, co chcieli usłyszeć. Czasem po prostu ich wiedza nie nadążała za wiedzą i erudycją autora, który na kartce papieru potrafił zmieścić świetny opis obrazu, podać kontekst historyczny a nawet swe refleksje o kondycji Polaka, Rosjanina, człowieka…
W tomie tym Kasperek skupił się na siedmiu piosenkach, które można potraktować jako głos w debacie o stosunkach polsko-rosyjskich, a są to: Pikieta powstańcza według Maksymiliana Gierymskiego, Zesłanie studentów, Wigilia na Syberii, Zatruta studnia i Powrót z Syberii według obrazów Jacka Malczewskiego oraz Wiosna 1905 według Stanisława Masłowskiego. Pojawiają się w nich powstanie styczniowe, zsyłka na Sybir, rewolucja 1905 roku. Uzupełnieniem jest analiza Encore, jeszcze raz… według Pawła Fiedotowa.
Na odbiorze twórczości Jacka Kaczmarskiego ciągle jeszcze ciąży etykietka „poety politycznego”. To bardzo zawęża recepcję – spłyca rozumienie jego bogatego pisarstwa. Książka Andrzeja Kasperka nie dotyczy wyłącznie sztuki malarskiej jako tematu zainteresowań poety. Kaczmarski był twórcą zaangażowanym w swój czas, tworzył własną wizję polskiej historii jako nauczycielki współczesnego życia Polaków, przy czym historia ta jest opowiadana pędzlem wybitnych malarzy. Ten splot zagadnień stanowi oś tematyczną książki. Ujęcie Kasperka wyróżnia się rozległością kontekstu, na tle którego pojawia się interpretacja wierszy. Autor obok kontekstu z zakresu historii sztuki tworzy bardzo bogate tło literackie, obyczajowe i historyczne – to przesądza o walorach poznawczych książki.
dodano: grudzień 2013
© Fundacja JK 2007