Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego

Okładka książki Lekcja historii

Publikacja o charakterze albumowym wyko­rzystuje fakt, że inspiracją dla wielu tekstów znanego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego były dzieła sztuki.

Książka zawiera 40 reprodukcji dzieł sztuki oraz 32 wiersze Kaczmarskiego, które sta­no­wią swoistą, poetycką i bardzo osobistą interpretację tych dzieł.

Publikację, po­dzie­lo­ną na dwie części: Polskie muzeum i Muzea świata, wieńczy Epilog, w którym znalazł się wiersz Jacka Kaczmarskiego Sąd nad Goyą oraz osiem obrazów tego hiszpańskiego artysty, którego twórczość Kaczmarski podziwiał.

Książkę uzupełniają komentarze hi­sto­rycz­no-plastyczne i li­te­rac­kie. Jedna z autorek, historyk sztuki, analizuje pierwotny kontekst powstania dzieł oraz ich symbolikę. Komentarz wzbogacają frag­men­ty obrazów, przybliżające czytelnikowi poszczególne elementy, postacie i detale. Druga autorka, filolog polski, pisze o wymowie wierszy i okolicznościach, w jakich Jacek Kaczmarski je tworzył.

Teksty Jacka Kaczmarskiego to szczególna lekcja historii. W 1982 r. tak powiedział o swoim programie Muzeum, który obejmował 20 tekstów odnoszących się do znanych dzieł malarstwa polskiego: „Chciałem pokazać, że już było tylu artystów, którzy patrzyli na takie same rzeczy i zostawili po sobie pewne dzieła, które przetrwały do naszych czasów, ale w międzyczasie zmieniły znaczenie albo je straciły... czy znowu odzyskały i naprawdę trzeba o tym myśleć w sposób perspektywiczny, historyczny. Najlepszym przykładem tej sytuacji jest Rejtan Matejki. Ten obraz wisi w każdej klasie szkoły podstawowej w Polsce. Na stu uczniów, dziewięćdziesięciu dziewięciu, w ogóle na to nie patrzy, bo jest to dla nich coś, co się wydarzyło w końcu XVIII w. O czym się mówi? Bohater, patriota, a tamci to zdrajcy, ale po prostu nie przychodziło im do głowy, do momentu, w którym myśmy nie zaczęli o tym śpiewać, po Sierpniu, że to byli ludzie tacy, jakich oni widzą na co dzień”.

Podobna filozofia – potrzeba pokazania wydarzeń współczesnych w perspektywie historycznej – stała także za innymi tekstami Kaczmarskiego inspirowanymi dziełami sztuki. W książce znalazły się 32 wiersze zestawione z odpowiednimi dziełami sztuki polskiej i obcej. Całość wzbogaca komentarz historyczno-plastyczny, ukazujący pierwszy kontekst poszczególnych obrazów i ich symbolikę. Z kolei analiza literacka odnosi się do wierszy Kaczmarskiego, ich wymowy i okoliczności powstania.

Wydawnictwo DEMART 2011
ISBN: 978-83-7427-636-8
Format: 203 x 270

Autorki tekstów:

dr Diana Wasilewska – historyk sztuki, adiunkt w Zakładzie Wiedzy o Sztuce Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Iwona Grabska – doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalizuje się m. in. w twórczości Jacka Kaczmarskiego, był to temat jej pracy magisterskiej.

Wybór wierszy i konsultacja merytoryczna Krzysztof Nowak,
zdjęcia Jacka Kaczmarskiego pochodzą z archiwum Alicji Delgas.

Dołączone do publikacji CD zawiera 24 utwory w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego: Ambasadorowie, Portret zbiorowy we wnętrzu – dom opieki, Stary Michał Anioł i Pieta Rondanini, Martwa natura, Encore, jeszcze raz…, Pejzaż z szubienicą, Przypowieść o ślepcach, Mistrz Hieronimus van Aeken, Wojna postu z karnawałem, Rzeź niewiniątek, Pejzaż zimowy, Stańczyk, Rejtan, Wieszanie zdrajców, Pikieta powstańcza, Somosierra, Zesłanie studentów, Zatruta studnia, Powrót z Syberii, Wiosna 1905, Autoportret Witkacego, Czerwony autobus, Wariacje dla Grażynki, Sąd nad Goyą.

Partnerem wydania jest Europejskie Centrum Solidarności www.ecs.gda.pl

dodano: grudzień 2011