Raj w sprzedaży

Raj — okładka

Ukazała się płyta Raj w wykonaniu Jacka Bończyka (śpiew, gitara), Mirosława Czyżykiewicza (śpiew, gitara) i Hadriana Filipa Tabęckiego (fortepian).

Jacek Kaczmarski pisał teksty programu Raj z myślą o spektaklu teatralnym. Miała to być opowieść o Bogu, świecie i człowieku oraz ich wzajemnych relacjach, które znamy z lektury Pisma Świętego. W 70 minut śledzimy stworzenie świata, bunt aniołów, wygnanie z raju, budowę wieży Babel, historię Hioba czy rzeź niewiniątek. Obok nurtu kronikarskiego pojawiają się też utwory stawiające ważne pytania, między innymi o to, jak zachowamy się u kresu naszej ziemskiej drogi. W latach 80. i później Jacek Kaczmarski prezentował ten program wspólnie z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim.

Obecnie, po ponad 25 latach od premiery, przesłanie Raju wolne już od politycznych naleciałości jest jeszcze bardziej uniwersalne. W końcu to historia, która ważna jest zawsze i wszędzie. Zmienia się jednak interpretacja i sposób wykonania. Aktor Jacek Bończyk, śpiewający i grający na gitarach poeta Mirosław Czyżykiewicz oraz wspomagający ich na fortepianie Hadrian Filip Tabęcki wzbogacają swój sceniczny pokaz o nowoczesny element projekcji filmowej będący wprowadzeniem do każdego z utworów programu.

Premiera Raju odbyła się 10 września 2005 roku w Kołobrzegu w ramach VI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Niniejsza płyta jest zapisem koncertu jaki miał miejsce 1 marca 2008 roku w Teatrze Bajka.

dodano: listopad 2008