O Laur Solidarności

O laur Solidarności

III Przegląd Poezji Śpiewanej Jacka Kaczmarskiego „O laur Solidarności” pod honorowym patronatem Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” odbył się 21 kwietnia 2007 r. w Monieckim Ośrodku Kultury w Mońkach.

Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio Białystok i „Gazeta Współczesna”.

W przesłuchaniach uczestniczyło 16 podmiotów z woj. podlaskiego. Pomysłodawcą i organizatorem Przeglądu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, zaś bezpośrednim realizatorem Moniecki Ośrodek Kultury w Mońkach.

Podczas koncertu laureatów – przy pełnej sali publiczności (ok. 200 osób) – został odczytany list otwarty Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego z Gdańska, a Przewodniczący jury Przeglądu, Andrzej Dyrdał, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku odczytał protokół jury. Następnie wręczono nagrody i trzy statuetki „O laur Solidarności”:
I miejsce – Małgorzata Tołczyk za utwór Między nami,
II miejsce – Agnieszka Kuklińska za utwór Zbroja,
III miejsce – zespół z Miejskiego Ośrodka Kultury w Sejnach: Marta Wichert, Grzegorz Kucharzewski, Wojciech Ramotowski za utwór Pożegnanie Okudżawy. (Na Festiwalu w Kołobrzegu zapre- zentują utwór Somosierra.)

Osobiście wręczył i ufundował nagrodę, w postaci Encyklopedii PWN, Krzysztof Jurgiel, poseł na Sejm RP. Nagrodę – odtwarzacz MP3 – ufundowała prof. Barbara Kudrycka, poseł do Europar- lamentu, w imieniu której wręczył ją asystent Grzegorz Orłowski. Laureaci trzech pierwszych miejsc Przeglądu otrzymali nagrodę od Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego w postaci udziału w IV Konkursie Głównym Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w dn. 27 lipca 2007 r. w Kołobrzegu.

Ponadto wyróżnienie otrzymali:
1. „Młodsza Grupa Wokalna” Monieckiego Ośrodka Kultury (wiek gimnazjalny) za utwór Modlitwa o wschodzie słońca,
2. Ewa Garlińska i Robert Ramotowski za utwór Rozmowa,
3. Anna Masłowska za utwór Nasza klasa,
4. Hanna Różankiewicz i Bartosz Babula za utwór Sen Katarzyny,
5. Rafał Supiński za utwór Nie lubię.

Nagrody książkowe za uczestnictwo otrzymali:
1. Eugeniusz Nowik za utwór Modlitwa,
2. Zespół „Anima” z IV LO w Białymstoku za utwór Modlitwa o wschodzie słońca,
3. Martyna Sokołowska za utwór A my nie chcemy,
4. Dominika Kalinowska za utwór Modlitwa,
5. Daria Molska za utwór Katyń.

Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy uczestnictwa.

Koncert laureatów III Przeglądu zakończono odtworzeniem z płyty CD oryginalnego wykonania przez Jacka Kaczmarskiego piosenki Mury, którą odśpiewała publiczność.

Sponsorami Przeglądu byli:
– Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” – wsparcie finansowe i fundacja statuetek,
– Starosta Moniecki – wsparcie finansowe,
– „Karczma Wojciecha” – wyżywienie uczestników,
– „Dworek pod Lipami” i „Tatarska Jurta” w Kruszynianach – tygodniowy pobyt 2 osób,
– Pensjonat „Sosenka” w Sochoniach k/Wasilkowa (ośr. wczasowo-rehabilitacyjny) – weekend 2 osoby,
– Ośrodek „Szelment” k/Suwałk – weekend 2 osób,
– Wydawnictwo Literatura Net Pl. Sp. z o.o. w Gdańsku – książki,
– Wydawnictwo „Benkowski” w Białymstoku – książki.

Reasumując. Wśród uczestników III Przeglądu przeważała młodzież z urozmaiconym repertuarem. W ciągu trzech edycji widoczna jest tendencja wzrostu ilości uczestników.

I miejsce – Małgorzata Tołczyk

II miejsce – Agnieszka Kuklińska