Dobrze zasłużył się Ojczyźnie!

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 15 marca 2007 roku przyjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Jacka Kaczmarskiego w 50. rocznicę jego urodzin. Przedstawiamy treść sejmowej uchwały, która została przyjęta przez aklamację.

50 lat temu, 22 marca 1957 roku w Warszawie urodził się Jacek Kaczmarski. Poeta i bard. Jeden z najwybitniejszych artystów pokolenia opozycji demokratycznej i Solidarności. Autor ballad i piosenek, które – śpiewane w podziemiu, w więzieniach, na pielgrzymkach, strajkach, obozach, na emigracji, podczas akcji protestu i nocnych Polaków rozmów – stały się symbolem i swoistym akompaniamentem naszej drogi do wolności i niepodległości. Twórca, który będąc głosem sprzeciwu wobec zła, potrafił pogodzić status narodowego barda z rolą wysublimowanego poety o intelektualnej przenikliwości i nieokiełznanej wyobraźni.

Emigrant. Dziennikarz Radia Wolna Europa. Erudyta i poliglota. Niezrównany artystyczny komentator historii Polski. Humanista i człowiek wrażliwy na dobro i piękno. Pasjonat życia i europejskiej kultury. Twórczość Jacka Kaczmarskiego, która była źródłem siły i nadziei, kodem porozumienia całych pokoleń Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach również dziś dociera i inspiruje młodych ludzi i zyskuje nowych odbiorców, dla których staje się ucieleśnieniem prawdziwych wartości. Poeta zmarł przedwcześnie po pełnej godności walce z ciężką chorobą.

Sejm RP stwierdza, że „Jacek Kaczmarski dobrze zasłużył się Ojczyźnie”.

dodano: marzec 2007