25 lat temu

25 lat temu – spektakl słowno-muzyczny z wykorzystaniem twórczości Jacka Kaczmarskiego.

13 grudnia 2006, w Kościele oo. Franciszkanów w Gdyni odbył się rocznicowy koncert z piosenkami Jacka Kaczmarskiego. Okazją do spotkania była 25 rocznica wprowadzenia stanu wojennego, ale także 5 rocznica ostatniego koncertu Jacka w Trójmieście. Sala dolna kościoła wypełniła się do ostatniego miejsca, a spóźnieni widzowie musieli słuchać koncertu na stojąco. To dowód na to, jak żywa i potrzebna jest ludziom twórczość Jacka.

Koncert rozpoczął się odczytaniem przez wybitnego aktora Teatru Wybrzeże Ryszarda Ronczewskiego listu, który Jacek Kaczmarski skierował przed trzema laty do słuchaczy koncertu, przepraszając za swa nieobecność spowodowaną postępującą chorobą. Ronczewski pojawił się jeszcze na scenie kilkakrotnie, recytując wiersze Jacka.

Jako pierwszy śpiewający artysta wystąpił Jacek Kleyff, żywa legenda piosenki studenckiej i kabaretowej, a jednocześnie przyjaciel Kaczmarskiego, który towarzyszył i „kibicował” mu niemal od samego początku kariery. Występ zakłóciły drobne problemy z nagłośnieniem, ale doświadczony estradowiec potrafił wykorzystać taką niedogodność, by nawiązać lepszy kontakt z publicznością. Pod koniec swojego występu Kleyff zaprosił na scenę swojego przyjaciela, sopockiego pieśniarza (na co dzień architekta), Mirosława Hrynkiewicza, który wykonał dwa utwory. Szczególne wzruszenie i autentyczny aplauz wywołała piosenka Zapomniałaś Europo, napisana przed dwudziestu pięciu laty, jako reakcja na wprowadzenie stanu wojennego. Hrynkiewicz przebywał wtedy na Bliskim Wschodzie, oczekując na przyjazd rodziny. Żywa tęsknota i autentyzm wykonania pokonały czas i przeniosły słuchaczy do wspomnień o tamtych trudnych chwilach. Drugim utworem, wykonanym wspólnie z Jackiem Kleyffem była Ballada o Krzyżowcu.

W przerwie między występami artystów zaprezentowano wideoklip do piosenki Świadectwo, będącego tytułowym utworem wydanej w tym roku płyty, ostatniej z oficjalnej dyskografii pieśniarza. Obejrzeliśmy wstrząsające urywki filmów nakręconych w stanie wojennym, obrazowo ilustrujące tekst utworu.

Następnie na scenie pojawił się Jacek Bończyk, młodszy o pokolenie śpiewający aktor o świetnych możliwościach wokalnych. Zaśpiewał kilka piosenek Kaczmarskiego z różnych okresów twórczości: od ManewrówPrzejścia Polaków przez Morze Czerwone po Między nami oraz nastrojową Muchę w szklance lemoniady. Nie zabrakło również Naszej klasy czy Zbroi, jednego z ulubionych utworów Jacka Kaczmarskiego. Na fortepianie akompaniował Piotr Matuszczyk. Ten występ także został przyjęty znakomicie przez słuchaczy, którzy na stojąco długo oklaskiwali artystów.

Jako ostatnia wystąpiła Eliza Banasik, gimnazjalistka z Gdańska, laureatka wielu konkursów, w tym III Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu. W październiku 2003 roku występowała przed Jackiem Kaczmarskim w programie telewizyjnym Od przedszkola do Opola. Zaprezentowała piosenki znane z repertuaru Kaczmarskiego, a jej śpiew i warunki głosowe każą uważnie śledzić jej dalszą karierę sceniczną. Dwugodzinny koncert zakończyły niezawodne Mury, wykonane przez Elizę Banasik wspólnie z Jackiem Bończykiem oraz jego akompaniatorem, nucone niemal przez wszystkich obecnych na sali słuchaczy.

KG

Wykonawcy