W II rocznicę śmierci Jacka...

W całym kraju odbyły się różnego rodzaju imprezy upamiętniające przypadającą na 10 kwietnia br. drugą rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego. Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego zorganizowała 9 kwietnia br. w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie koncert pt.: „Raj”. Ten grany 26 lat temu program Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego „przywrócił” wiernej publiczności Jacek Bończyk, który namówił do współpracy przy „Raju” Hadriana Filipa Tabęckiego i  Mirosława Czyżykiewicza.

Herbertiada 2005, Mirosław Czyżykiewicz, Hadrian Tabęcki, Jacek Bończyk

(wszyscy trzej na zdjęciu)

Tak powstał „nowy” program złożony z tekstów Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Herberta. Widzowie, którzy do ostatniego miejsca wypełnili salę teatru, mogli zobaczyć spektakl na najwyższym, artystycznym poziomie. Długa owacja na stojąco zmusiła artystów do bisu będącego jedna z najbardziej popularnych piosenek Jacka – „Nasza klasa”.
W tym miejscu wypada dodać, że koncert ten mógł się odbyć dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Nadbałtyckiego Centrum Kultury, a na widowni zasiedli goście z  samorządu lokalnego i Bogdan Borusewicz – Marszałek Senatu RP.

Następnego dnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku odbył się konkurs recytatorski poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu. „I cóż nam pozostało?” – pytała jedna z recytatorek, a  odpowiedzią, bez żadnej wątpliwości, były piosenki Jacka Kaczmarskiego, które młodzież licealna recytowała i  śpiewała z wielkim zapałem. Niewątpliwie „gwiazdą” konkursu była uczennica szóstej klasy Eliza Banasik (na zdjęciu z lewej). Uczestniczka programu „Od przedszkola do Opola” zaśpiewała między innymi „Mury”, „Mimochodem”, „Źródło” i „Kołysankę” i zasłużenie zebrała gromkie brawa publiczności, wśród której zasiadła Alicja Delgas z córkami.

Konkurs recytatorski w Gdańsku, 10.04.2006 r. Konkurst recytatorski w Gdańsku, 10.04.2006 r.

Wyniki konkursu:
I miejsce w kategorii „poezja śpiewana” zajęły: Laura Hinc, Hanna Lesner i Beata Śnieg z I LO; II miejsce: Mateusz Przybylski i Paweł Kalinowski z II LO.
W kategorii „recytacja” I miejsce zajęła Marta Gucka (na zdjęciu z prawej) z I LO, która znakomicie wyrecytowała wiersz pt. &bdqou;Petroniusz bredzi”. II miejsce przypadło Marcie Kędzierskiej z XX LO a III – Sylwii Hinc z III LO.

Organizatorzy zapowiedzieli coroczną kontynuację konkursu. (JP)(fot. Mieszko Guć)

dodano: kwiecień 2006