Ze sceny ...

W poniedziałkowy wieczór 7 listopada 2005 roku, w sali kameralnej Teatru Wybrzeże, mieszczącej się w Sopocie, odbył się o godzinie 18.00 koncert inaugurujący działalność Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego, której przewodniczy Alicja Delgas. Przybyłych gości powitała skromna, aczkolwiek bardzo symboliczna scenografia. Z  lewej strony sceny stało puste krzesło, na którym wisiała czarna kamizelka Jacka i o które opierał się futerał od gitary. Za krzesłem znajdował się wieszak, a na nim zawieszono lampę, w środku której paliła się świeczka... Na zgromadzonych w sali widzów patrzył sam bohater wieczoru, którego portret wisiał na środku sceny.

W klimat koncertu wprowadził wszystkich aktor Teatru Wybrzeże – Cezary Rybiński, który wyrecytował wiersz Jacka pod tytułem: "Petroniusz bredzi" z tomiku "Tunel". Potem zabrzmiał głos barda w piosence "Ze sceny".

Następnie przyjaciel Jacka Kaczmarskiego i zarazem członek Fundacji, Wojciech Stronias, przedstawił publiczności cele Fundacji i najbliższe plany związane z jej działalnością, po czym zaprosił na scenę laureatów kołobrzeskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja": Łukasza Majewskiego i Marka Romika. Wykonali oni cztery piosenki, w tym niezwykle wzruszającą "Pamięci JK".

Na scenie laureaci konkursu

Po tym krótkim recitalu odbyła się aukcja, którą poprowadzili wspólnie Wojciech Stronias i Łukasz Majewski. Licytowano antologię piosenek Jacka Kaczmarskiego "Ale źródło wciąż bije" z unikalnym autografem barda złożonym w marcu 2004 roku. Książka osiągnęła cenę 750 złotych, które zasiliły konto Fundacji.

Ostatnim akcentem koncertu był oczywiście występ przyjaciela Fundacji, znanego i popularnego aktora – Jacka Bończyka, któremu towarzyszyli: Hadrian Filip Tabęcki i Paweł Stankiewicz. To niecodzienne trio przedstawiło program, na który złożyły się wybrane piosenki z trzech wybitnych programów Jacka Kaczmarskiego: "Mury", "Muzeum" i "Raj". Publiczność zgotowała artystom owację na stojąco po tym jak na zakończenie ich występu zabrzmiały ostatnie akordy pieśni pod tytułem "Powrót".

Występ Jacka Bończyka, Hadriana Filipa Tabęckiego i Pawła Stankiewicza

Warto odnotować, że gościem honorowym koncertu był Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, a sam koncert został zorganizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Teatru Wybrzeże oraz Urzędu Miasta Sopotu. (JP)

zdjęcia: Marcin Usarzewicz i Waldemar Miś

dodano: listopad 2005