„Jego pieśni to inna postać wiersza”

Piotr Załuski

P. Załuski

Piotr Załuski (ur. 1 I 1945 r. w Lublinie) jest jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów dokumentalistów. Znany jest między innymi z takich filmów jak: Pejzaże dzieciństwa. Ryszard Kapuściński, Katyń. Zbrodnia i wielkie kłamstwo (scenariusz), Herbert. Fresk w kościele (reż., scenariusz), Wędrówki śródziemnomorskie (reż., scenariusz) czy Ogród Barbarzyńcy (reż., scenariusz). W roku 2007 zaprezentował swój nowy film dokumentalny o Jacku Kaczmarskim pt.: Dni przedostatnie, dni następne. Związany z wrocławskim ośrodkiem TV. Przez 12 lat pracował w Radio Wolna Europa.

Do działu Wspomnienia dodaliśmy tekst Piotra Załuskiego, który „ozdabia” zdjęcie z archiwum Bogdana Żurka zrobione w 1984 roku w monachijskim Domu Spotkań. Od lewej strony widać Piotra Załuskiego, w środku jest Bogdan Żurek, a ten pan z gitarą to… oczywiście Jacek Kaczmarski. (jp)

dodano: 9 I 2008