„Jacek Kaczmarski – lekcja historii” w ramach gdyńskich obchodów Dnia Niepodległości

Plakat „Jacek Kaczmarski – lekcja historii”

Chciałbym żyć w państwie, w którym każdy z ludzi z osobna jest niepodległy, czyli w jakiś sposób wewnętrznie wolny; żeby człowiek wiedział, że w miejscu gdzie mieszka, jest u siebie.

Jacek Kaczmarski

11 listopada 2019, godz. 18.00
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26.

Zapraszamy na spektakl w ramach gdyńskich obchodów Dnia Niepodle­głości. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25), CultureBox (ul. Świętojańska 30) oraz na godzinę przed wydarzeniem – w miarę dostępności miejsc – w Teatrze Miejskim w Gdyni.

*

Wielką pasją Jacka Kaczmarskiego – jednego z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej – była sztuka. Zamiarem twórców spektaklu „ Jacek Kaczmarski – lekcja historii” w reżyserii Jacka Bończyka jest przypomnienie utworów na stałe wrośniętych w polską kulturę. Przedstawienie łączy formę muzyczną opartą na mądrych, poetyckich tekstach Kaczmarskiego z  projekcją multimedialną dzieł sztuki, które stanowiły inspirację dla twórczości Artysty. Spektakl jest rodzajem wernisażu scalającego ideę pokazu malarstwa z formą muzyczno-choreograficzną.

Plakat „Jacek Kaczmarski – lekcja historii”

Wydarzenie uświetni tegoroczny Dzień Niepodległości. Bez martyrologii, bez rozdrapywania ran – koncert pięknych piosenek, które chcemy przypomnieć – w bardzo dobrym wykonaniu. Pragniemy tym samym uczcić przypadającą w tym roku 15. rocznicę śmierci Barda.

Jacek Bończyk wybrał 16 utworów. Dla przykładu: „Arka Noego” – inspirowana arrasami wawelskimi, „Stańczyk i Rejtan, czyli raport ambasadora” – dziełami Jana Matejki, „Zatruta studnia” i „Wigilia na Syberii” – nawiązujące do obrazów Jacka Malczewskiego oraz „Autoportret Witkacego” – przywołujący płótno Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl wieńczy „Alegoria malarstwa”, którą Jacek Kaczmarski napisał rok przed śmiercią. Można więc mówić o dużym spektrum śpiewanej lekcji historii ilustrowanej obrazami. Połowa utworów pochodzi z programu „Muzeum” poświęconego malarstwu polskiemu, a pozostałe to teksty, które powstawały w okresie całej twórczości Kaczmarskiego.

Plakat „Jacek Kaczmarski – lekcja historii”

Jacek Kaczmarski nie ukrywał, że w swych „śpiewanych obrazach” chciał zawrzeć treści dydaktyczne, był nieodrodnym synem swych rodziców – artystów malarzy i pedagogów, a jednocześnie kontynuował tradycje dziadków – nauczycieli.

Premiera spektaklu odbyła się 22 listopada 2014 w ramach projektu „Muzyczne obchody 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego” w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Jako przedsmak – jeden z utworów Pejzaż zimowy (wg obrazu P. Breughla st.) (zobacz wideo).

Plakat „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” Plakat „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” Plakat „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” Plakat „Jacek Kaczmarski – lekcja historii”

Występują:

Julia Konarska, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Wojciech Michalak Narrator (z offu) Piotr Fronczewski

Muzycy:

Fabian Włodarek (piano, akordeon), Paweł Stankiewicz (gitary), Jacek Bończyk (gitara klasyczna)

Opracowanie i reżyseria:

Jacek Bończyk

Aranżacje i kierownictwo muzyczne:

Fabian Włodarek

Organizator: