Jacek Kaczmarski in memoriam

okładka płyty in memoriam

10 kwietnia 2014 roku minęła 10. rocznica śmierci wybitnego poety i barda, znakomitego artysty – Jacka Kaczmarskiego. Agencja Muzyczna Polskiego Radia przy współpracy z Fundacją im. Jacka Kaczmarskiego przygotowała z tej okazji dwupłytowy album zawierający najbardziej znane piosenki w jego wykonaniu. Ten dobór zawdzięczamy Pani Ginie Komasie, pomysłodawczyni projektu.

Na pierwszej płycie – Sen kochającego psa – znalazły się utwory z późniejszego okresu poszukiwań artysty. Kaczmarski wyśpiewuje swój liryczny świat, dzieli się swoją intymnością. Często inspiracją są obrazy wybitnych malarzy europejskich i polskich. Wtedy autor, zamiast barwą, maluje wrażenia wyszukanym poetyckim słowem.

Druga płyta – Koncert na XX-lecie – to wybór utworów z jednego z najlepszych jego koncertów, zarejestrowanego 11 grudnia 1996 roku dla Polskiego Radia w Sali Widowiskowej Riviera w Warszawie z okazji XX-lecia działalności artystycznej Jacka Kaczmarskiego. Dokładnie w tej samej sali, tyle że 20 lat wcześniej, artysta rozpoczął swoją karierę. Koncert ten ze względu na precyzyjnie przemyślany repertuar i wspaniałe wykonanie został przez krytyków i publiczność określony jako niezwykłe wydarzenie.

Płyty można posłuchać tutaj.

dodano: czerwiec 2014