Relacja ze spotkania z Katarzyną Walentynowicz

9 kwietnia 2014 roku o godz. 17:30 w księgarni „Świat Książki” w Warszawie przy Alei Solidarności 119/125 odbyła się promocja najnowszej publikacji poświęconej życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego autorstwa Katarzyny Walentynowicz pt. Mimo­cho­dem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim. Książkę opublikowało wydawnictwo Bellona. Reprodukcje obrazów rodziców Jacka Kaczmarskiego oraz bogaty materiał zdjęciowy poszerzony o pogłębiony materiał źródłowy w przypisach – udostępniony przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego – wymagały odpowiedniej oprawy.

Na spotkanie z autorką książki przyszło ponad 100 osób, w tym rozmówcy: Zbigniew Łapiński – kompozytor i pianista, współtwórca wielu utworów tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński; Kazimierz Wojtaniec – przyjaciel Jacka Kaczmarskiego z okresu studiów; Krzysztof Nowak – znawca twórczości i redaktor wydań płytowych Jacka Kaczmarskiego. Spotkanie poprowadziła dziennikarka „Radia dla Ciebie”, Teresa Drozda. Podczas spotkania Żaneta Chojnacka i Michał Adamowicz wykonali trzy piosenki Jacka Kaczmarskiego: Rozmowę, MimochodemPrzeczucie (cztery pory niepokoju), natomiast Mateusz Nagórski – Legendę o miłości. Jacek Pogoda i Kamil Hyszka przeczytali fragmenty przekazanych przez Alicję Delgas fragmentów tekstu Jacka Kaczmarskiego Do (poemacik egocentryczny), w którym poeta odnosi się do wychowania w domu rodzinnym, relacji rodzinnych rodziców i dziadków.

Katarzyna Walentynowicz poruszyła w rozmowie z czytelnikami różne tematy zasygnalizowane w książce, w tym okres dzieciństwa Jacka Kaczmarskiego, wychowania przez rodziców i dziadków, rolę Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego w propagowaniu twórczości poety, sztukę, tworzoną przez Zbigniewa Łapińskiego oraz wpływ Alicji Delgas na powstanie utworów Jacka Kaczmarskiego z ostatniego etapu twórczości.

Nagranie rozmowy z autorką.

Dziękujemy Pani Małgorzacie Tryfon i Panu Bogdanowi Marcinkiewiczowi za udostępnienie zdjęć.

dodano: maj 2014