Scena to dziwna… 1980–2001

Scena to dziwna – okładka

Jacek Kaczmarski nazywany bywa „bardem Solidarności”. Nic jednak nie dowiodło tak jednoznacznie niewłaściwości tego określenia, ponadczasowości i uniwersalności jego utworów oraz zawartych w nich spostrzeżeń, jak niemalejąca liczba miłośników – przede wszystkim ludzi młodych, dla których kontekst polityczny – zwłaszcza wczesnej twórczości artysty – jest, nawet jeśli znany, to bardzo odległy. Do nich przemawia twórczość Kaczmarskiego nieobciążona balastem kontekstu politycznego – twórczość wyjątkowa i ponadczasowa.

O wyjątkowej wartości pieśni Jacka Kaczmarskiego nie stanowią tylko skrzące się erudycją, inteligencją i trafnymi spostrzeżeniami teksty. Na dzieło składa się zarówno tekst, muzyka, jak i autorskie wykonanie, a odjęcie jednego z tych elementów wyrządza szkodę całości przekazu. Zapisy audio w sposób wystarczający przenoszą wszystkie trzy wymienione cechy. Niemniej koncerty Kaczmarskiego obdarzone były niepowtarzalną atmosferą, niezapomnianą dla każdego, kto miał szansę choć raz na nich być. Tę atmosferę w jakimś stopniu przekazują nagrania wideo koncertów, będące wspaniałym uzupełnieniem dostępnych zapisów audio.

Scena to dziwna… 1980–2001 to łącznie dziesięć godzin nagrań video z Jackiem Kaczmarskim zebranych na pięciu płytach DVD. Wydawnictwo zawiera materiały z całej kariery artystycznej poety – począwszy od nagrań najstarszych (1980, 1981 rok) aż po występ z 2001 roku. Wśród prezentowanych nagrań jest między innymi słynny recital Live 90, Wojna postu z karnawałem (koncert z Filharmonii Narodowej), cykl pastorałek Szukamy stajenki oraz wiele krótszych recitali. (KN)

dodano: październik 2008