Nasza klasa, Mury, Wykopaliska i łzy publiczności...

Marcin Skrzypczak

M. Skrzypczak fot. Grabi

Marcin Skrzypczak – laureat Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” (Kołobrzeg 2007), wyróżniony równocześnie Nagrodą Polonii – wystąpił 25 listopada w Monachium na koncercie Kuźnia Talentów. W pierwszej części Marcin Skrzypczak zaprezentował utwory własne, w tym Suplikacje, które wraz z Wykopaliskami śpiewał w Kołobrzegu.

Prawdziwą niespodziankę zgotowano publiczności na koniec koncertu, a był to minirecital gościa z Polski z piosenkami Jacka Kaczmarskiego.

Naszą klasę, MuryWykopaliska wysłuchano z głębokim wzruszeniem, a w wielu oczach pojawiły się łzy. Na widowni bowiem znajdowali się także znajomi i przyjaciele Jacka Kaczmarskiego z czasów, gdy pracował on w mieszczącej się w Monachium Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Publiczność

Marcin Skrzypczak podczas koncertu Kuźnia Talentów w Monachium i publiczność

Marcin Skrzypczak na tle innych wykonawców wypadł wyśmienicie, udowadniając, że laureatami Festiwalu „Nadzieja” zostają rzeczywiście najlepsi.

Dzień wcześniej, tuż po przylocie z Gdańska, Marcin zwiedził Monachium. Nie obyło się bez degustacji wyśmienitego bawarskiego piwa w najsłynniejszej pijalni Hofbräuhaus. W wyprawie po mieście towarzyszyli mu wielcy propagatorzy Festiwalu „Nadzieja”, dawni znajomi Jacka Kaczmarskiego &ndash Aleksander Zając – wiceprezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych i redaktor Bogdan Żurek – jeden z organizatorów koncertu w Monachium.

1) Marcin Skrzypczak i Aleksander Zając przed ratuszem w Monachium

2) Hofbräuhaus – od lewej: Marcin Skrzypczak, Aleksander Zając i Bogdan Żurek z litrowymi kuflami pełnymi narodowego napoju Bawarii

Wieczorem Marcin Skrzypczak był honorowym gościem „Polonijnego Salonu” u państwa Żurków, na którym regularnie spotyka się śmietanka Polonii monachijskiej, w tym byli pracownicy Radia Wolna Europa.

Nie mogło więc obyć się bez piosenek Jacka Kaczmarskiego, które laureat z Kołobrzegu wykonywał dzielnie mimo postępującego „zmęczenia”.

Ożyły wspomnienia, a przed oczyma gości Salonu jak żywe stanęły domowe, prywatne występy, jakimi przed laty raczył przyjaciół Jacek Kaczmarski.

1) Ożyły wspomnienia. Na „Salonie” Marcin śpiewał piosenki Jacka Kaczmarskiego

2) Na „Polonijnym Salonie” u państwa Żurków Marcin Skrzypczak był honorowym gościem

Koncert Kuźnia Talentów w Monachium stał się, obok uczty duchowej, okazją do spotkania działaczy polonijnych, którzy zwrócili się do organizatorów Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” o włączenie Nagrody Polonii do stałych wyróżnień przyznawanych laureatom w Kołobrzegu. Nagrodą byłoby w pełni sponsorowane zaproszenie na jeden z prestiżowych koncertów na terenie Niemiec.

Należy podkreślić, że na decyzję taką niemały wpływ miał świetny występ Marcina Skrzypczaka w Monachium.

(bz)

Koncert Koncert

1) Organizatorzy koncertu, od lewej: dr Elżbieta Zawadzka, Aleksander Zając, Agnieszka Miller, Bogdan Żurek i Anna Maria Miller (konferansjerka)

2) Marcin Skrzypczak na scenie

Wszystkie zdjęcia, o ile nie zaznaczono inaczej, pochodzą z archiwum organizatorów.

Plakat koncertowy

dodano: 28 listopada 2007