Jest już płyta Tunel

Płyta Tunel

5 grudnia 2006 o godzinie 19.00 w warszawskim Teatrze na Woli odbędzie się koncert promujący płytę Tunel wg Jacka Kaczmarskiego z wierszami z jego ostatniego, najbardziej osobistego tomiku – wzbogaconymi o muzykę Hadriana Filipa Tabęckiego i Pawła Stankiewicza. Wystąpią: Mirosław Baka, Wojciech Brzeziński, Joanna Lewandowska oraz Kameleon Sextet w składzie: Mariusz Jeka – klarnet, Bartłomiej Krauz – akordeon, Radosław Kiszewski – trąbka, flugehorn, Piotr Maślanka – perkusja, Paweł Stankiewicz – gitara, Maciej Szczyciński – kontrabas, gitara basowa.

Prof. Maria Janion napisała o pierwszym i ostatnim tomie wierszy Jacka Kaczmarskiego:
Mamy przed sobą zbiór alegorycznych nowel, obrazków rodzajowych, bajek, przypowieści. Są też ody i nokturny. Rozwinięta i dobitna narracja poetycka była zawsze mocną stroną twórczości Kaczmarskiego. Tak również dzieje się w „Tunelu”. Autor opowiada historie często autobiograficzne, z wielkim kunsztem wciągając czytelnika w ich przebieg. W tej poezji spraw ostatecznych nie ma ekstazy śmierci, jest żarliwa ekstaza życia.

Muzyka, która została napisana przez kompozytorów tylko nadaje jeszcze większej siły wyrazu tekstom tego wielkiego artysty, uwypuklając różnorodność stylistyczną i gatunkową wierszy Kaczmarskiego, natomiast znakomita interpretacja głównych wykonawców sprawia, że widz wnikliwie może prześledzić przemyślenia autora z ostatnich trzech lat życia.

Premiera programu Tunel odbyła się 29 lipca 2006 na III edycji Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu. Jak do tego doszło?

– Staramy się na naszym festiwalu przedstawiać programy premierowe, stąd zrodził się pomysł, jeszcze w czasie trwanie II edycji „Nadziei” czyli w lipcu 2005 roku, by zaprezentować publiczności ostatnie wiersze Jacka z tomiku „Tunel”. Alicja Delgas – prezes Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego zaproponowała, by tym pomysłem zajął się Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy. Spotkaliśmy się, padła propozycja, ale po dwóch miesiącach otrzymaliśmy już ostateczną odpowiedź, że pan Nowak nie da rady podjąć się tego wyzwania. Wówczas postawiliśmy na młodego, zdolnego kompozytora, który w międzyczasie przywrócił do życia po latach program „Raj” – mówię tu oczywiście o Hadrianie Filipie Tabęckim. Efekt kilkumiesięcznej pracy publiczność festiwalowa mogła zobaczyć i posłuchać w tym roku na III edycji „Nadziei”. Teraz ukazuje się płyta, która z całą pewnością wielu miłośnikom twórczości Jacka Kaczmarskiego w kraju pozwoli odkryć piękno i bogactwo treści zawartych w tomiku „Tunel” – mówi Jacek Pechman, dyrektor artystyczny „Nadziei”.

dodano: listopad 2006